Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kolka niemowlęca – cechy, objawy, sposoby walki z uciążliwym problemem.

7 maja 2021 kolka niemowlęca

Opieka nad niemowlęciem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Warto więc zapoznać się z różnymi przypadłościami, które mogą przytrafić się maluszkowi, a przy których nie należy panikować. Jednym z nich jest kolka niemowlęca. Czym jest ten stan? Jakie posiada cechy charakterystyczne? Jak objawia się kolka oraz jak jej zapobiegać? Co robić w momencie płaczu i bólu, które odczuwa dzieciątko?

Kiedy pojawia się kolka u maluszków?

Kolka u maluszków jest dolegliwością, która występuje u znacznej liczby dzieci. Jest to dość powszechny problem, który nie powoduje poważnego zagrożenia, jednakże jest męczący i uciążliwy zarówno dla najmłodszych, jak i ich opiekunów. Najczęściej objawia się długotrwałym, donośnym i ciężkim do opanowania płaczem. Można wtedy spodziewać się właśnie problemów ze strony trawienia. Razem z płaczem pojawiają się inne widoczne symptomy w postaci rozdrażnienia, marudzenia, wzdętego brzuszka, podkurczania nóżek, podrażnienia skóry, itp. Przy tego rodzaju przypadłości nie występuje gorączka ani inne odchylenia fizjologiczne w rozwoju. Tego rodzaju defekt ujawnia się u dzieci do 5 roku życia, najczęściej karmionych piersią.

Czym właściwie jest kolka niemowlęca z medycznego punktu widzenia?

To zaburzenie wywołane nieprawidłowościami w obrębie przewodu pokarmowego zazwyczaj ujawniającego się w wieczorowej porze. Powstające w jelitach pęcherzyki powietrza naciskają na ich ściany powodując ból i nieprzyjemne wrażenie kłucia. Dziecko w ciągu dnia jest spokojne i radosne, natomiast pod koniec dnia manifestuje ból brzuszka, płacze oraz jest drażliwe.

Dysfunkcja ta wywołana jest wieloma czynnikami. Najczęściej zauważalnymi przyczynami powstania tego rodzaju problemu są:

  • niedostatecznie rozwinięty układ pokarmowy,
  • wrażliwy system neurologiczny niemowląt,
  • nietolerancje pokarmowe lub alergie na któryś składnik mleka lub innego pożywienia,
  • ogólne napięcie mięśniowe, niepokój lub ogólne rozdrażnienie bobasa,
  • nieprawidłowe warunki do wychowywania,
  • łapczywe jedzenie, połykanie sporej ilości powietrza razem z pokarmem, itp.

Jak poradzić sobie z problemem kolki niemowlęcej?

Istnieje kilka sposobów na skuteczne radzenie sobie z tego rodzaju dysfunkcją.
Jednym z nich jest masaż brzuszka. Należy wykonywać go delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dłonie osoby masującej powinny być ciepłe i dodatkowo nie drażnić niemowlaka.
Kolejną metodą jest podawanie specjalnie przygotowanych wywarów w postaci herbatki z kopru. Warto także stosować różnego rodzaju leki rozkurczowe zakupione w aptece, zadbać o prawidłowe mleko, jak również dietę matki karmiącej piersią.

Redakcja bebeoli.pl

Redaktorzy Bebeoli.pl to zespół zaangażowanych i doświadczonych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat dzieci, rodzicielstwa, zdrowia, zakupów i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które wspierają rodziców w codziennych wyzwaniach i pomagają im w wychowywaniu szczęśliwych i zdrowych dzieci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

domowy sposób przeciwwymiotny
jakie szczepienia są obowiązkowe w polsce
Komora hiperbaryczna - na co pomaga?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Komora hiperbaryczna - na co pomaga?