bebeoli.pl

bebeoli.pl – dziecko, parenting

dotykanie brzucha w ciąży
Zdrowie

Dotykanie brzucha w ciąży – wady i zalety.

Ciąża to szczególny stan, który zwiastuje przyjście na siat nowego członka rodziny, Dla wielu rodziców jest to czas radości i podniecenia, ale jednocześnie wielkiego stresu, obaw czy niepewności. Aby zapewnić kobiecie komfort podczas trwania tego okresu, warto dostosować się do potrzeb i oczekiwań przyszłej matki, jak również zadbać o jej zdrowie fizyczne i psychiczne. Ciąża jest również radością dla bliskiego otoczenia samych rodziców. Często wiele kobiet spotyka się ze zwyczajem dotykania oraz głaskania brzucha. Wiele pań gest ten uważa za dość irytujący. Inne nie zwracają uwagi na tego rodzaju zachowania, a wręcz same namawiają do tego gestu. Zatem, czy dotykanie brzucha w ciąży przez innych jest zachowaniem taktownym? A może jest irytujące i nieprzyjemne dla kobiety? Czy sama kobieta powinna dotykać swój brzuszek ciążowy? Kiedy unikać tego rodzaju zachowań?
Wyrazem radości i pełnego zaangażowania przez osoby trzecie jest często gest dotknięcia brzucha i poczucia ruchu małego dzieciątka znajdującego się w ciele matki. To bardzo popularne i ogólnie przyjęte zachowanie, które coraz częściej jest frustrujące dla samej kobiety. Często przyszła matka czuje się skrępowana, a jej niedoskonałe ciało wolałaby zachować dla siebie. W takich sytuacjach kobieta denerwuje się, a jej stan psychiczny ulega pogorszeniu. Warto więc przed wykonaniem tego rodzaju gestu zapytać matkę o to czy sobie tego życzy, czy raczej wolałaby, aby nie dotykać jej ciała.
Ponadto pytanie to powinno być również zadane ze względów bezpieczeństwa. Osoby, których ciąża jest zagrożona powinny unikać tego rodzaju zabiegów. Dotykanie brzucha w ciąży z pewnymi problemami może okazać się niebezpieczne. Dodatkowe bodźce zewnętrzne mogą spowodować wywołanie dodatkowych niechcianych skurczów, które spowodują zbyt wczesne rozpoczęcie porodu.
A co z dotykiem brzucha przez samego siebie lub ukochaną osobę?
Tego rodzaju fizyczny kontakt może okazać się dość pozytywny. Skóra kobiety ciężarnej często jest napięta oraz obolała. Lekki i przyjemny dotyk osoby zaufanej może nieco rozluźnić wiecznie zmęczone ciało. Ponadto wielu specjalistów uważa, że dotyk brzucha pań w ciąży znacznie zbliża do siebie rodziców i przyszłego podopiecznego. Więź ta jest niezastąpiona oraz bardzo silna. Nawiązanie ta emocjonalnego kontaktu skutkuje większym przywiązaniem oraz empatią opiekunów. Nie warto zatem wierzyć w różnego rodzaju zabobony oraz przepowiednie, które wręcz zakazują dotykania brzucha w ciąży przez obcych ani samych rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.