bebeoli.pl

dziecko, parenting

dotykanie brzucha w ciąży
Zdrowie

Dotykanie brzucha w ciąży – wady i zalety.

Ciąża to szczególny stan, który zwiastuje przyjście na siat nowego członka rodziny, Dla wielu rodziców jest to czas radości i podniecenia, ale jednocześnie wielkiego stresu, obaw czy niepewności. Aby zapewnić kobiecie komfort podczas trwania tego okresu, warto dostosować się do potrzeb i oczekiwań przyszłej matki, jak również zadbać o jej zdrowie fizyczne i psychiczne. Ciąża jest również radością dla bliskiego otoczenia samych rodziców.

Dotykanie brzucha w ciąży – tak czy nie?

Często wiele kobiet spotyka się ze zwyczajem dotykania oraz głaskania brzucha. Wiele pań gest ten uważa za dość irytujący. Inne nie zwracają uwagi na tego rodzaju zachowania, a wręcz same namawiają do tego gestu. Zatem, czy dotykanie brzucha w ciąży przez innych jest zachowaniem taktownym? A może jest irytujące i nieprzyjemne dla kobiety? Czy sama kobieta powinna dotykać swój brzuszek ciążowy? Kiedy unikać tego rodzaju zachowań?

Dlaczego dotyka się kobiecego brzucha w ciąży?

Wyrazem radości i pełnego zaangażowania przez osoby trzecie jest często gest dotknięcia brzucha i poczucia ruchu małego dzieciątka znajdującego się w ciele matki. To bardzo popularne i ogólnie przyjęte zachowanie, które coraz częściej jest frustrujące dla samej kobiety. Często przyszła matka czuje się skrępowana, a jej niedoskonałe ciało wolałaby zachować dla siebie. W takich sytuacjach kobieta denerwuje się, a jej stan psychiczny ulega pogorszeniu. Warto więc przed wykonaniem tego rodzaju gestu zapytać matkę o to czy sobie tego życzy, czy raczej wolałaby, aby nie dotykać jej ciała.

Czy powinno się dotykać cudzego brzucha w ciąży?

Ponadto pytanie to powinno być również zadane ze względów bezpieczeństwa. Osoby, których ciąża jest zagrożona powinny unikać tego rodzaju zabiegów. Dotykanie brzucha w ciąży z pewnymi problemami może okazać się niebezpieczne. Dodatkowe bodźce zewnętrzne mogą spowodować wywołanie dodatkowych niechcianych skurczów, które spowodują zbyt wczesne rozpoczęcie porodu.

A co z dotykiem brzucha przez samego siebie lub ukochaną osobę?

Tego rodzaju fizyczny kontakt może okazać się dość pozytywny. Skóra kobiety ciężarnej często jest napięta oraz obolała. Lekki i przyjemny dotyk osoby zaufanej może nieco rozluźnić wiecznie zmęczone ciało. Ponadto wielu specjalistów uważa, że dotyk brzucha pań w ciąży znacznie zbliża do siebie rodziców i przyszłego podopiecznego. Więź ta jest niezastąpiona oraz bardzo silna. Nawiązanie ta emocjonalnego kontaktu skutkuje większym przywiązaniem oraz empatią opiekunów. Nie warto zatem wierzyć w różnego rodzaju zabobony oraz przepowiednie, które wręcz zakazują dotykania brzucha w ciąży przez obcych ani samych rodziców.