Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Prezent na chrzest od rodziców chrzestnych – pomysły, symbolika, inspiracje

28 czerwca 2023 Prezent na chrzest

Chrzest jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu duchowym człowieka. Sakrament chrztu jest formalnym wstąpieniem do społeczności Kościoła i rozpoczyna kroczenie drogą wiary katolickiej. Ze względu na bezbronność maluszka, obecni przy sakramencie chrztu rodzice i chrzestni zobowiązują się chronić dorastające dziecko przed zboczeniem na nieodpowiednie ścieżki.

Wyjątkowa rola rodziców chrzestnych

Szczególnie rodzice chrzestni są osobami, które mają ogromne znaczenie w przebiegu całej uroczystości. Wybór odpowiednich kandydatów na rodziców chrzestnych jest bardzo ważny i wymaga spokojnego zastanowienia – bez wątpienia muszą to być osoby odpowiedzialne i dojrzałe, z których dorastające dziecko będzie mogło brać przykład zarówno jako chrześcijanin, jak i człowiek. 

Tradycyjne pamiątki

Ważnym elementem uroczystości są prezenty na chrzest, które są pięknymi, długoletnimi pamiątkami, które będą towarzyszyć dorastającemu dziecku. Pamiątki chrztu od rodziców chrzestnych czy najbliższej rodziny powinny zachować tradycyjny, pamiątkowy charakter – medalik, obrazek, czy świeca i szatka to prezenty, które powinny pojawić się na każdym chrzcie. Kupując prezenty warto skonsultować się między sobą, tak, aby pamiątki się nie powtarzały.

Prezent od chrzestnych

Jeżeli chcemy, aby pamiątki chrztu zachowały jak najbardziej tradycyjny charakter, warto wziąć pod uwagę wręczanie prezentów przez poszczególne osoby. Według niepisanych zasad, ojciec święty powinien wręczyć dziecku świecę na chrzest, a matka chrzestna szatkę. Wybierając szatki i świece na chrzest warto dopasować je między sobą tak, aby tworzyły piękną, estetyczną całość, która z pewnością przypadnie do gustu rodzicom maluszka. 

Symbolika świecy

Świeca jest niezwykle ważnym elementem chrztu – gromnica, bo tak nazywa się świeca do chrztu, towarzyszy dziecku przez całe późniejsze życie – tę samą świecę wykorzystuje się do komunii i bierzmowania. W czasie ceremonii chrztu świętego ojciec chrzestny po raz pierwszy odpala gromnicę od znajdującego się w kościele paschału, co symbolizuje przyjęcie kolejnego członka do społeczności Kościoła.

Ogień świecy za pośrednictwem swojego światła symbolizuje prawdę, którą ma głosić dorastające dziecko. Dodatkowo, płomień powinien stać się duchowym przewodnikiem na drodze wiary. Ze względu na tak ważną rolę gromnicy, warto postawić na wysoką jakość prezentu, która pozwoli przetrwać świecy długi czas i będzie nieodzownym towarzyszem dorastającego dziecka.

Symbolika szatki

Szatka do chrztu jest wręczana przez matkę chrzestną – na początku uroczystości nakrywa ona dziecko delikatną, białą szatką. Szatka ma wyjątkowe znaczenie – symbolizuje oczyszczenie z grzechu pierworodnego, niewinność i czystość. Proces zakładania szatki jest jednym z najważniejszych elementów ceremonii chrztu.

Delikatne, białe szatki często są w subtelny sposób ozdobione – popularnością cieszą się hafty i koronki, które szczególnie w przypadku chrztu dziewczynki sprawiają, że wygląd dziecka jest wyjątkowo urokliwy. Tradycja nakrywania szatką wywodzi się z dawnych czasów, kiedy osoby chrzczone w rzekach po wyjściu z wody były nakrywane białą szatą.

Postaw na indywidualność!

Wybierając szatkę i świecę na chrzest warto postawić zarówno na wysokiej jakości tworzywo i wykonanie, jak i na indywidualny charakter prezentu. Świetnym pomysłem na odmienienie tych klasycznych pamiątek jest personalizacja – świeca z nadrukiem czy szatka z personalizowanym haftem z pewnością przypadną do gustu młodym rodzicom i wyróżnią się na tle pozostałych. Duży wybór szatek i świec na chrzest z personalizacją znajdą państwo na stronie alechrzest.pl.

Materiał zewnętrzny

Redakcja bebeoli.pl

Redaktorzy Bebeoli.pl to zespół zaangażowanych i doświadczonych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat dzieci, rodzicielstwa, zdrowia, zakupów i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które wspierają rodziców w codziennych wyzwaniach i pomagają im w wychowywaniu szczęśliwych i zdrowych dzieci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Prezent na chrzest
grzywka na boki
piasek kinetyczny

Jesteś zainteresowany reklamą?

piasek kinetyczny