bebeoli.pl

dziecko, parenting

katar u niemowlaka
Zdrowie

Kiedy maluch ma zatkany nosek

Ze wszystkich dolegliwości, jakie najczęściej dotykają dzieci, katar jest wyjątkowo uciążliwy. Jeśli dziecko jest w wieku niemowlęcym, rodzice mają związane ręce, gdyż nie mogą sięgnąć po lekarstwa stosowane u starszych osób. Pozostają więc domowe sposoby, a tych nie ma zbyt wiele.

Nawet ktoś, kto potrafi już wydmuchać nos, zaliczy „zakatarzone” noce do nieprzespanych. Co mogą więc powiedzieć takie maluchy? Aby ułatwić im oddychanie, trzeba zastosować kilka metod jednocześnie.

Sposoby na zatkany nos dla najmłodszych

U najmłodszych dzieci, aby odetkać nos, zakrapla się każdą z dziurek niewielką ilością soli fizjologicznej. Następnie dziecko trzeba położyć na brzuszku, aby „wykichało” katar. U nieco starszych pociech można zastosować wodę morską ze specjalnym dozownikiem, aby nawilżyć śluzówkę nosa. Często stosowaną metodą jest również aspirator – ręczny lub podłączany do odkurzacza. Jednak część lekarzy wysuwa argumenty, że nie jest to odpowiedni środek, gdyż może spowodować on uszkodzenie śluzówki i sprawia, że katar przemieszcza się w odwrotnym kierunku, niż powinien. Jeśli więc zdecydujemy się na aspirator, należy stosować go z umiarem i dużą dozą ostrożności.

Zatkany nos u dziecka a sen

W nocy należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w sypialni. Temperatura powinna wynosić około 19-21 stopni Celsjusza, przy czym maluch powinien być oczywiście dobrze ubrany i dokładnie przykryty. Do nawilżenia powietrza wcale nie jest niezbędny skomplikowany nawilżacz. Wystarczy położyć na grzejniku zwilżoną pieluszkę tetrową, albo rozłożyć w pomieszczeniu schnące pranie. Do tego warto ułożyć główkę malucha nieco wyżej od reszty ciała. W takich warunkach dziecko powinno odczuć sporą ulgę.

Jak ulżyć dziecku przy zatkanym nosie?

Jeśli mamy w domu inhalator/nebulizator, przeprowadźmy przed snem u siedzącego już dziecka kilku-kilkunastominutową sesję inhalacji solą fizjologiczną lub innym środkiem poleconym przez lekarza lub farmaceutę. Poza tym z pewnością nie zaszkodzi aromaterapia. W aptece dostępne są plasterki nasączone olejkami ułatwiającymi oddychanie. Taki plasterek nakleja się na piżamkę, z tym że nie można go stosować dłużej niż przez trzy dni. Niektóre z olejków eterycznych nadaje się do użycia już od pierwszych dni życia i wbrew pozorom, nawet niewielka ich ilość umieszczona w miseczce w sypialni, w połączeniu z pozostałymi metodami, pomoże szybciej zwalczyć katar u niemowlaka.

Nieprzespana noc dziecka oznacza też nieprzespaną noc rodzica, a katar niestety obniża jakość snu. Jeśli jednak zareagujemy w porę, każda kolejna powinna być już znacznie lepsza.