bebeoli.pl

dziecko, parenting

depresja ciążowa
Zdrowie

Problemy matki w ciąży – depresja ciążowa

Ludzie na różnych etapach życia mają wiele problemów, z którymi muszą się mierzyć. Udziałem kobiet często jest depresja ciążowa, która też nie zalicza się do przyjemnych rzeczy ani dla niej, ani dla jej męża. Przez to bowiem łatwo zniszczyć relację, jaka ich łączy. Chyba że są naprawdę dobrą parą, która może na sobie polegać i która wspiera się w każdym czasie. Wtedy na pewno nie będą musieli się martwić o nic, ponieważ takie trudne wydarzenia na pewno im pomogą, a nie skrzywdzą ich za bardzo.

Czym jest depresja ciążowa?

W każdym razie depresja ciążowa dotyczy kobiet, które oczekują dziecka i pewnie może pojawiać na różnym etapie. Choć o wiele więcej mówi się o depresji poporodowej, to o tej też przecież warto wspomnieć, żeby dana kobieta miała czas na to, by się do tego wszystkiego przygotować i by być pewną, że zrobiła wszystko, co w jej mocy, by zapobiegać najgorszym stanom.

Skąd się bierze depresja ciążowa?

Ta depresja ciążowa jest przede wszystkim związana z hormonami. Trzeba przyznać, że ta kwestia jest wtedy trochę zaburzona. Więc nic dziwnego w tym, że kobieta jest w stanie nagle wybuchnąć płaczem z powodu byle drobnostki i nie będzie wiedziała, co z sobą wtedy zrobić. Dlatego ważne jest to, by mieć męża, na którym można polegać i który może wiele pomóc w tym czasie. Dzięki niemu łatwiej przejść przez ten trudny dla kobiety ciężarnej okres. Jest jej wtedy najbardziej potrzebne wsparcie kogoś, na kim może polegać. Zwykle nie potrzeba niczego więcej, by poprawić nastrój, dać jej poczucie bezpieczeństwa oraz tego, że jest ktoś, na kim może polegać w tej trudnej dla siebie sytuacji. Zatem naprawdę warto o tym pomyśleć. W każdym razie nie jest to na pewno łatwe.

Depresja poporodowa – czym jest?

Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, u kobiet występuje także depresja poporodowa, która też jest trudna. Przeważnie trwa około pięciu dni, ale zdarzają się wypadki, że trwa nawet do miesiąca. Kobieta wtedy ma poczucie, że nie jest idealną matką, że nie potrafi poradzić sobie z dzieckiem oraz z jego potrzebami, że nie wie, co powinna w danej sytuacji zrobić i jak zaradzić temu, co się dzieje z jej pociechą. Jednak przekona się, że wiele rzeczy może pójść o wiele łatwiej, gdy ma przy boku ludzi, na których może polegać. Którzy, zamiast dawać jej mnóstwo rad, jakie jedynie ją przybiją, po prostu będą i jej pomogą ze wszystkim, co się dzieje. Wtedy na pewno o wiele przyjemniej przejdzie przez ten trudny dla siebie czas. Nie wolno wtedy gnębić takiej kobiety ani wskazywać na jej niekompetencję. Jednak warto przy tym dbać tez o interes samego dziecka i jego potrzeby.