Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce? Czy warto je przyjmować?

14 września 2022 jakie szczepienia są obowiązkowe w polsce


Wiele osób zastanawia się, jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce. Okazuje się, że w naszym kraju jest takowych dość sporo.

Dlaczego warto przyjmować szczepionki?

Warto najpierw dowiedzieć się, czym jest szczepionka. Obecnie panuje ogromny rozwój medycyny. Jednakże nadal nie wymyślono lepszej oraz bezpieczniej metody na uodpornienie ludzkiego organizmu niż szczepienie. Okazuje się, że szczepiona jest preparatem biologicznym, który pobudza organizm do zwalczania chorobotwórczych drobnoustrojów. W konsekwencji możliwe jest uzyskanie odporności na daną chorobę. W przypadku, kiedy szczepieniu podda się ponad 85 proc. ludzi z konkretnej populacji, można skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się wirusów, a ponadto bakterii wywołujących groźne choroby zakaźne. Trzeba wiedzieć, że szczepionka jest tarczą ochronną nie tylko dla osób zaszczepionych, ale również dla tych, którzy z wszelakich przyczyn zdrowotnych nie mogą poddać się szczepieniu. Bardzo dużo osób zastanawia się też, jaki cel mają szczepienia. Najistotniejszym celem szczepienia jest zapewnienie maksymalnej ochrony przed zachorowaniem na wszelkie choroby zakaźne. Ponadto zadaniem jest eliminacja ich w społeczeństwie. Wiele chorób niesie za sobą duże ryzyko ciężkiego przebiegu, a ponadto groźnych powikłań. W niektórych przypadkach mowa nawet o zgonach. Dlatego szczepionki są bardzo ważne. Dzięki nim można zabezpieczyć się zdrowotne. Co istotne, w kontekście szczepień pierwszy rok życia dziecka jest często najbardziej intensywnym. To dzieciom do ukończenia drugiego roku życia aplikacji się najwięcej szczepionek, co jest w pełni zrozumiałe i potwierdzone naukowo.

Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?

W Polsce szczepienia są obowiązkowe i realizowane zgodnie z kalendarzem szczepień. Co ciekawe, w większości krajów Unii Europejskiej wszystkie szczepienia są w pełni dobrowolne i zależą od decyzji rodziców. Jeśli mowa o Polsce, to obowiązkowym szczepieniom podlegają dzieci w wieku od 0. do 19. roku życia. Do tego trzeba doliczyć również ludzi szczególnie narażonych na zachorowanie. Mowa tutaj przede wszystkim o studentach uczelni medycznych, pracownikach ochrony zdrowia, a ponadto pracownikach służb weterynaryjnych. Okazuje się, że niewywiązanie się z takowego obowiązku skutkuje wobec rodziców konsekwencjami prawnymi, które mogą być dotkliwe. Warto zaznaczyć, że szczepienia obowiązkowe są darmowe pod warunkiem, iż rodzic zdecyduje się zaszczepić siebie bądź swoje dziecko szczepionką, która została kupiona przez Ministerstwo Zdrowia. W innym przypadku trzeba zapłacić za preparat. Warto zaznaczyć, że w 2017 roku ustalono najważniejszą zmianę w kalendarzu szczepień dla dzieci oraz młodzieży. Mowa tutaj o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciw pneumokokom. Spowodowane to było przez wiele czynników. Obecnie istnieją obowiązkowe szczepienia przeciwko: gruźlicy, krztuścowi, błonicy, poliomyelitis, odrze, różyczce, tężcowi, śwince, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, pneumokokom, a ponadto Haemophilus influenzae typu B (HIB).

Redakcja bebeoli.pl

Redaktorzy Bebeoli.pl to zespół zaangażowanych i doświadczonych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat dzieci, rodzicielstwa, zdrowia, zakupów i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które wspierają rodziców w codziennych wyzwaniach i pomagają im w wychowywaniu szczęśliwych i zdrowych dzieci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

domowy sposób przeciwwymiotny
jakie szczepienia są obowiązkowe w polsce
Komora hiperbaryczna - na co pomaga?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Komora hiperbaryczna - na co pomaga?