bebeoli.pl

bebeoli.pl – dziecko, parenting

Ile wynosi cło z Chin?
Zakupy

Ile wynosi cło z Chin?

Osoby, które sprowadzają zagraniczny towar do Polski, muszą pamiętać, żeby do kosztów doliczyć cło. Cło jest to podatek, którego celem jest powiększenie budżetu państwa. Obowiązuje dla towarów, sprowadzanych z krajów niezrzeszonych w Unii Europejskiej.

Czym jest cło?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że cały czas się zmienia taryfa celna, dlatego przedsiębiorcy powinni na bieżąco monitorować wszystkie zmiany. Początkowo może to się wydawać nieco ciężkie, ale w ten sposób można zaoszczędzić wiele pieniędzy. W momencie, gdy towar przekracza granicę celną pobierane jest cło importowe. Ostateczna cena towaru jest generowana przez cło oraz podatek VAT. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dla większości państw Unii Europejskiej stawki cła z Chin są bardzo podobne. Wiele zależy również od rodzaju importowanych produktów. Zanim zdecydujesz się zamówić towar, lepiej dokładnie sprawdzić, czy przypadkiem nie istnieją żadne dodatkowe restrykcje.

Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z pomocy Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej, czyli w skrócie ISZTAR. Można tam znaleźć szczegółowe informacje na temat cła, podatku VAT oraz pozostałych akcyz. Drugi warty uwagi system to TARIC, czyli Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. Są tam zamieszczone dane na temat wszystkich krajów Unii Europejskiej. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest również rozeznanie się, czy przypadkiem dany towar nie potrzebuje dodatkowych oznaczeń lub dokumentów. Może się również okazać, że niektóre produkty importowe są objęte dodatkowymi restrykcjami. To właśnie od kategorii produktu zależy cło z Chin i jego wysokość.

Stawka celna

Warto mieć na uwadze, że każda kategoria posiada własny kod celny HS, dzięki któremu można szybko znaleźć stawkę celną. Wysokość stawki wynosi od 0 do kilkudziesięciu procent. Dla przykładu cło na produkty jedwabne barwione wynosi 7,2%, natomiast na akcesoria kuchenne 0%. Dodatkowe wymagania, takie jak na przykład cła antydumpingowe, występują jedynie w niektórych krajach i w przypadku nielicznych produktów. Cła antydumpingowe to opłaty nałożone na towary, których ceny są niższe od cen występujących na rodzimym rynku. Ma to na celu przede wszystkim wyrównanie kosztów produktów oraz ochronę lokalnego rynku.

Rynek chiński jest niezwykle konkurencyjny, ponieważ ceny są bardzo niskie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że opłata antydumpingowa może być nałożona na okres 5 lat przez Radę Europejską. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia tego okresu. Do obliczenia wysokości cła potrzebna będzie wartość celna, wartość stawki celnej oraz wartość transportu poza Unią Europejską. Wartość transportu oraz wartość celną należy przemnożyć przez wartość stawki celnej.

Procedura importu

Wartość, którą otrzymamy, trzeba uregulować w Urzędzie Celnym. Należy jednak mieć na uwadze, że to jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba także doliczyć podatek VAT. Jest to podatek od towarów i usług, który dotyczy zarówno kupujących, jak i sprzedawców. Żeby obliczyć podatek VAT potrzebna będzie wartość celna, należność celna oraz koszt transportu w Unii Europejskiej, a także koszt transportu poza terytorium Unii Europejskiej.

Proces importowania towarów z Chin może się wydawać skomplikowany dla początkujących i mało doświadczonych osób. Wystarczy jednak stosować się do podstawowych zasad, żeby wszystko było w porządku. Zawsze można skontaktować się z Agencją Celną, która pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Potrzebne dokumenty mogą być przygotowane bezpośrednio przez Agenta Celnego, dlatego warto korzystać z jego pomocy. Do opłacenia cła zobligowana jest również osoba prywatna, która zamówiła paczkę z Chin. Wartość zamawianego towaru musi jednak przekraczać 150 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.