bebeoli.pl

dziecko, parenting

Zalety aspiratorów elektrycznych
Dziecko

Zalety aspiratorów elektrycznych w pielęgnacji niemowlaka

Podczas kataru u niemowlaka spływająca wydzielina może być powodem powstawania kaszlu, a jeśli zacznie ściekać do niższych pięter układu oddechowego, może nawet dojść do zapalenia oskrzeli. Ponieważ droga od noska do oskrzeli u niemowlaka to kwestia kilku centymetrów, konieczne jest, aby rodzic zaczął działać od razu, kiedy tylko katar się pojawi. W walce z zatkanym nosem bardzo pomocny może być aspirator elektryczny. Poznajmy go bliżej.

Mogłoby się wydawać, że katar to nic takiego. Często myślimy, że niedrożny nos to błaha sprawa i wystarczy przez tydzień czyścić nos, a wszystko powinno wrócić do normalności. Jednak jeśli bierzemy pod uwagę dziecko, zwłaszcza to najmłodsze – niemowlaka, katar może okazać się nie lada wyzwaniem. W przypadku maluszków nieżyt nosa potrafi być bardzo uciążliwy. Dziecko nie jest w stanie samodzielnie wyczyścić nosa, a duża ilość wydzieliny, która się w nim gromadzi, powoduje, że młody człowiek nie może w sposób swobodny ssać, a co za tym idzie, również jeść. 

Aspirator elektryczny – czym jest?

Jeśli zastosujemy przyrząd, jakim jest aspirator elektryczny, nie ma konieczności używania do odsysania wydzieliny z nosa dziecka swoich płuc. Ten rodzaj aspiratora jest na ogół podłączony do odkurzacza, a jego siła ssąca powoduje, że nos zostaje z całą pewnością bardzo dobrze oczyszczony. Aspiratory tego typu są całkowicie bezpieczne, bo są tak skonstruowane, że wytwarzana przez nie siła ssąca na pewno nie wywoła u dziecka żadnych znaczących obrażeń noska.

Warto przed zastosowaniem tego typu rozwiązania zwilżyć śluzówkę nosa solą morską, tak aby zabieg higieniczny był jak najskuteczniejszy. To dzięki aspiratorowi elektrycznemu odciąganie zalegającej w nosku wydzieliny jest o niebo łatwiejsze oraz trwa znacznie krócej, niż w przypadku tradycyjnych metod, zresztą średnio skutecznych.

Należy pamiętać o tym, że taki aspirator jest dość głośny i dziecko na początku może się go bać. Dlatego warto maluszka oswoić z tym dźwiękiem, na przykład włączając mu go podczas kąpieli czy codziennych zabaw. Jeśli dziecko będzie się bało, może to doprowadzić do tego, że przy odciąganiu wydzieliny będzie niezwykle niespokojne. Starszak może się po prostu zbuntować i nie dać sobie oczyścić noska.

Aspirator elektryczny w pielęgnacji niemowlaka

Tak naprawdę nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, jaki aspirator elektryczny dla dziecka wybrać. Wszystko jest zależne od naszych preferencji i potrzeb. Ważne, aby być świadomym wad i zalet poszczególnych modeli, ponieważ dzięki temu będziemy mogli dobrać model odpowiedni do naszych oczekiwań.

Jeśli zależy nam na mobilności, to z całą pewnością nie sprawdzi się model, który działa kompatybilnie z odkurzaczem. Podobnie ma się sprawa, kiedy nasz maluszek nie bardzo znosi odgłos głośnych sprzętów albo boimy się obudzić domowników. Tego typu model sprawdzi się natomiast najlepiej, jeśli przede wszystkim zależy nam na skuteczności. Elektryczny aspirator do nosa, w odróżnieniu od tego podłączanego do odkurzacza, jest mobilny i cichy. Dlatego też być może najlepszą opcją jest zakup dwóch różnych modeli, jednego do wykorzystania w domu, a drugiego na wyjazdach.

Zalety aspiratorów elektrycznych

Wśród zalet aspiratorów elektrycznych można wyróżnić przede wszystkim to, że:

  • są ciche;
  • najczęściej posiadają wymienne, jednorazowe filtry;
  • są bezpieczne, ponieważ końcówki aspiratora są zaprojektowane w ten sposób, aby nie można było wsadzić ich do noska zbyt głęboko;
  • można je w większości dokładnie rozebrać i wyczyścić;
  • można ich używać w podróży lub/i samochodzie;
  • podobnie jak aspirator do odkurzacza, posiadają kilka końcówek wykonanych z różnych materiałów;
  • ich zakup jest przeważnie najbardziej opłacalny, bo oferują wysoką jakość w stosunku do ceny;
  • są niewielkich rozmiarów.

Należy podkreślić, że aspiratory elektryczne to innowacja XXI wieku. Stają się coraz bardziej popularne. Zdecydowanie warto zainwestować w swój aspirator elektryczny i zaoszczędzić cierpienia swojemu dziecku poprzez możliwość zastosowania go już na początku infekcji.

Jak wiadomo, infekcja u małych dzieci rozwija się bardzo szybko, dlatego należy niezwłocznie kupić aspirator elektryczny dla niemowlaka i być spokojnym o prawidłowe oddychanie naszego smyka. Co ważne, aspirator elektryczny może być zasilany prądem z gniazdka lub działać na baterie. Niektóre z modeli umożliwiają też stosowanie obu rodzajów zasilania. Dużym plusem takiego urządzenia jest fakt, że podczas odsysania śluzu z noska można regulować siłę ssącą. Ponadto usunięta wydzielina z noska zatrzymuje się na załączonym filtrze, dzięki czemu zapewniona jest odpowiednia higiena. Efekt jest taki, że ani dziecko, ani rodzic, nie mają kontaktu z wydzieliną po jej usunięciu z noska.

Zgodnie z zaleceniami lekarzy i ogólnie medyków, oczyszczanie noska naszej pociechy przy użyciu aspiratora jest zdecydowanie polecane. Może skrócić czas utrzymywania się stanu zapalnego, poprawić jakość życia dziecka, a co za tym idzie, rodziców. Zwiększa też skuteczność leków donosowych, jeśli są stosowane.

Ważne, aby zawsze przed zastosowanie aspiratora, ok. 5-10 minut przed odciąganiem, rozrzedzić gęstą wydzielinę. Po oczyszczeniu noska także zaleca się zwilżenie błony śluzowej nosa, aby złagodzić objawy aspiracji. Powinno się używać takich sprzętów, jak aspiratory elektryczne. Nie bez przyczyny naukowcy na całym świecie starają się wymyślić coraz to nowsze rozwiązania medyczne, aby życie stawało się łatwiejsze, lepsze. Zainwestuj w swój aspirator już dziś!

Partnerem artykułu jest strona helpmedi.com.pl