bebeoli.pl

bebeoli.pl – dziecko, parenting

gotowanie z dziećmi
Parenting

Gotowania – świetna zabawa dla całej rodziny

Pandemia korona wirusa sprawiła, że chcąc nie chcąc spędzamy w domu zdecydowanie więcej czasu niż wcześniej. Z jednej strony obostrzenia nakładane przez rząd znacząco ograniczyły nasze opcje wyjazdu czy jakiegokolwiek wypoczynku poza domem, z drugiej – zostajemy w czterech ścianach również z własnej woli, z obawy o zdrowie nasze i naszych bliskich.

Czy to, że zostajemy z dziećmi w domu oznacza, że jedyną rozrywką staje się komputer czy telewizor?

Zdecydowanie nie! Z odrobiną wyobraźni jesteśmy w stanie zorganizować ciekawe zajęcia dla naszych dzieci również w tych ciężkich czasach. Opcji jest naprawdę wiele: gry planszowe, puzzle, wspólne rysowanie, budowanie z klocków, lepienie z plasteliny… Bardzo dobrym pomysłem jest również wspólne spędzenie czasu w kuchni, czyli gotowanie z dziećmi. Oczywiście to, co możemy wspólnie upichcić zależy od wieku, w jakim są nasze dzieci. Pieczenie tortu czy lepienie pierogów z dwulatkiem nie będzie dla niego zbyt interesujące, a może okazać się wręcz niebezpieczne (małe dzieci zdecydowanie trzymamy z dala od miksera, piekarnika czy gotującej się wody!). Gdy jednak mamy do czynienia z ośmio- czy dziesięciolatkiem, sytuacja wygląda zupełnie inaczej – takiemu dziecku powierzyć już można pewne prace kulinarne, oczywiście wyłącznie w towarzystwie osób dorosłych i pod ich czujnym okiem.

Gotowanie z dziećmi – co wybrać?

Gotowanie z dziećmi nie musi oczywiście oznaczać pieczenia skomplikowanego ciasta czy przygotowywania wielodaniowego obiadu – zacznijmy od czegoś zdecydowanie prostszego. Sałatka owocowa, kolorowa galaretka, deser z gałkami lodów – opcję są naprawdę nieograniczone. Najważniejsze, by wybrać coś, co nasze dziecko lubi jeść – tym chętniej uczestniczyć będzie w przygotowaniach. Warto też pomyśleć wcześniej, które etapy przygotowania posiłku możemy powierzyć dziecku, a co musimy wykonać sami. Krojenia warzyw ostrym nożem nie zlecimy małemu dziecku – ale pod naszym nadzorem nawet kilkuletnie dziecko wykonać może prosty sos do sałatki lub też oficjalnie odpowiadać za jej dobre wymieszanie.

Dzieci można również zaangażować na etapie dekorowania potraw, zwłaszcza jeśli są to desery, a więc coś, co nasze dzieci lubią zazwyczaj najbardziej – w sklepach i w Internecie znajdziemy zarówno narzędzia, jak i same dekoracje (na przykład pisaki czy perełki do dekorowania babeczek). Gotowanie z dziećmi to również dobra okazja do nauczenia ich sprzątania po sobie – po wspólnym gotowaniu wszyscy powinni uczestniczyć w uprzątnięciu stołu, blatu czy kuchni, oczywiście na miarę swoich możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.