bebeoli.pl

dziecko, parenting

baśnie dla dzieci do czytania
Dziecko

Baśnie dla dzieci – co warto czytać?

Opowieści dla dzieci to bardzo ważny element budowania świadomości i wyobraźni najmłodszych. Przygoda z książkami najczęściej zaczyna się od klasycznych baśni, opowieści niesamowitych, które absorbują całkowicie uwagę najmłodszych i sprawiają, że ci chociaż jeszcze sami nie potrafią czytać, to słuchają z przejęciem tego, co za chwilę się wydarzy w opowieści. Przed oczami dzieci słowa budują obrazy, a każde dziecko chociaż słyszy dokładnie tę samą opowieść, to w swojej głowie odczytuje ją zupełnie inaczej.

Czytanie baśni, bajek, wierszy rozwija w młodych umysłach wyobraźnię i pozwala przeżywać niesamowite przygody

Baśnie dla dzieci do czytania jest to rodzaj literatury, od którego rozpoczynamy przygodę. Ten rodzaj opowieści ma to do siebie, że postaci są dosyć jasno zarysowane – mamy niewinne i piękne księżniczki, mężnych i walecznych książąt i rycerzy oraz groźne potwory, z którymi nasi bohaterowie będą musieli się zmierzyć. Klasyczne opowieści w postaci baśni bardzo czytelnie dają dzieciom do zrozumienia kto jest dobry, a kto jest zły. Dlatego też idealnie nadają się na początek dla dzieci w świecie literackich podróży. Ponadto postaci występujące w baśniach czy legendach są klasycznymi przykładami tak zwanych archetypów, czyli postaci, które w kulturze utożsamiane są z konkretnym zachowaniem, wypełnianiem określonej roli społecznej. Dzięki zbudowaniu postaci archetypicznych tworzy się kontekst, do którego zawsze można się odwołać, by zobaczyć jak wygląda klasyczna postać. Wśród ważnych baśni dla najmłodszych nie może zabraknąć takich autorów jak Hans Christian Andersen, czy bracia Grimm.

Morał w książkach dla dzieci, czyli walor edukacyjny, którego nie może zabraknąć

Bardzo ważnym elementem baśni jest także pewnego rodzaju morał, czyli pouczenie wynikające z przebiegu opowieści, a jednocześnie odwołujące się do powszechnych prawd moralnych. Morał w wersji bajki czy baśni jest zdecydowanie uproszczony i dostosowany do najmłodszych, dzięki czemu poprzez literacką podróż dzieci mają możliwość nie tylko poznać ciekawych bohaterów, obyć niesamowite przygody, rozwijać swoją wyobraźnię, ale także wynieść jakąś ciekawą życiową lekcję, która z pewności będzie procentowała z czasem w umyśle młodej osoby. Dlatego też warto sięgać po książki dla najmłodszych, czytać dużo opowieści, baśni czy wierszy. Dzięki temu już od najmłodszych lat wpajamy im miłość do literatury, poznawania nowych, ciekawych historii. Dzięki temu w przyszłości same dzieci będą chętniej sięgać po różnego rodzaju książki.